Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj
Zaloguj
Użytkownik:
Hasło:
Zapamiętaj 
Zapomniałem hasła
Rejestracja

Witamy Gość
Obecny czas to 2019-11-14, 08:19
Styl forum:


.
Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Menu
Nasze ważne sprawy
KULTURA I ŻYCIE TOWARZYSKIE
SPIS WSZYSTKICH TEMATÓW
Ochota-Historia i teraźniejszość
Forum
Rejestracja
SZKOŁY, PRZEDSZKOLA
Nasze relacje i twórczość
PSYCHOLOGIA
O zdrowiu

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 6032 postów, 1696 tematów
Mamy 850 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: jullia

Spacery z przewodnikiem po Ochocie
Autor: Jerzy_S @ 2018-08-29, 07:09
Zapraszamy na spacery z przewodnikiem po Ochocie
Kiedy: 2018-09-02 , godzina: 12:30 | Gdzie: Al. Jerozolimskie 85


W sezonie jesiennym proponujemy serię spacerów po Ochocie. Mamy nadzieję że będzie to znakomita forma spędzenia niedzielnego popołudnia. Wszystkie spacery zaczynają się w niedzielę o godzinie 12.30. Oprowadzać nas będą Państwo Głowaccy doświadczeni przewodnicy miejscy. Spacery są bezpłatne. Serdecznie zapraszam.

„Gdzie zaczyna się Ochota ?” czyli spacer po najbliższej Śródmieściu części dzielnicy
Każdy z nas wie, w jakiej dzielnicy mieszka. Wymusza to na nas rzeczywistość, bo formalności trzeba załatwić w określonym urzędzie, bo odpowiedni Urząd Skarbowy… Ale nawet Ci, którzy bardziej interesują się Ochotą i starają się zauważać ślady dawnej Warszawy nie zawsze wiedzą, którędy przebiegają granice dzielnicy. Dlatego postanowiłam zaprosić Państwa na spacer po tej części Ochoty, która często mylona jest ze Śródmieściem. Podczas wycieczki opowiem m.in. skąd pochodzi nazwa jednej z głównych arterii stolicy i gdzie znajdowała się osada Nowa Jerozolima, co kamienica w Al. Jerozolimskich ma wspólnego z Petersburgiem, na które z sąsiednich budynków warto zwrócić uwagę i jakie mieściły niespodzianki, gdzie znajdowała się fabryka czekolady, a gdzie dawna redakcja „Rzeczypospolitej”, jakie ślady po dawnych koszarach znajdziemy w dzisiejszej zabudowie w rejonie ul. Lindleya i gdzie dawniej znajdowała się cerkiew, dlaczego na ten teren przeniesiono Szpital Dzieciątka Jezus, kim byli Grotowski i Lindley i dlaczego kanalizacja miała takie znaczenie dla miasta? Którędy wiodła trasa Elektrycznej Kolei Dojazdowej i dokąd można nią było dojechać?
Termin: 2 września godz.12.30
Miejsce spotkania: Al. Jerozolimskie 85

„Filmowa Ochota” czyli wycieczka śladami aktorów i filmów
Ochota jest bez wątpienia bardzo fotogeniczna i zielona, a to spowodowało, że została uwieczniona na niejednym obrazie filmowym, zarówno przed drugą wojną światową, jak i w późniejszym okresie. To doskonały materiał do porównań z dzisiejszym wyglądem dzielnicy. Do dziś przetrwała spora część przedwojennej zabudowy, co nadaje dzielnicy specyficzny klimat. Z tego względu od dawna chętnie osiedlali się tu aktorzy i artyści. Jeśli chcą Państwo się dowiedzieć gdzie śpiewał Bodo, a Stanisław Sielański jeździł dorożką, które z gwiazd przedwojennego kina mieszkały na Ochocie, jakie plenery filmowe wybrała węgierska ekipa, gdzie kręcono „Awanturę o Basię” i „Szaleństwa Panny Ewy”, a co z Ochotą miał wspólnego Machulski i „Czterdziestolatek” oraz gdzie można spotkać słynnego misia z klapniętym uszkiem, zapraszam na wspólny spacer. Pokażę jak zmieniała się dzielnica oraz opowiem o filmach i ciekawostkach z życia gwiazd, a wszystko to w interesującej scenerii.
Termin: 9 września godz.12.30
Miejsce spotkania: róg Sędziowskiej i Langiewicza

„Ale wkoło jest zielono” czyli wędrówka przez Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich i Pole Mokotowskie
Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich oraz otaczający go park oficjalnie leży już w granicach Mokotowa, ale bez wątpienia jest częstym miejscem spacerów mieszkańców pobliskiego Rakowca. W końcu wystarczy przejść na drugą stronę ulicy Żwirki i Wigury. Z drugiej strony jednym z największych zielonych kompleksów w stolicy jest Pole Mokotowskie położone w pobliżu w granicach trzech dzielnic: Śródmieścia, Mokotowa i Ochoty właśnie. Skąd się wzięło i jak udało się je uchronić od zabudowy? Gdzie znajduje się pomnik Szczęśliwego Psa i kto był modelem? Gdzie mieszkał Ryszard Kapuściński? Co wspólnego ma Pole Mokotowskie z Jazdowem? Jakie ważne wydarzenie miało tu miejsce w latach 30. XX w.? Gdzie znajduje się jeden z największych głazów narzutowych i jaką drogę przebył? Jak powstał Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich i dlaczego właśnie w parku? Na te i wiele innych pytań odpowiem Państwu podczas wspólnej przechadzki.
Termin: 16 września godz.12.30
Miejsce spotkania: Pod pomnikiem-obeliskiem ku czci żołnierzy radzieckich (Żwirki i Wigury 10)

„Gdzie mieszkał rak?” czyli spacerkiem po Rakowcu
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Rakowiec to po prostu blokowisko z lat 60. i 70. XX w., ot nic ciekawego. Ale byłoby to mylne mniemanie, bo miejsce to poszczycić się może długą i ciekawą historią, którą z przyjemnością Państwu przybliżę. Jeśli więc chcielibyście poznać rakowieckie legendy i dowiedzieć się gdzie mieszkał tytułowy rak, gdzie znajdowała się karczma „Pociecha” i co to był arendaż, jak dawniej handlowano, i co miał wspólnego Rakowiec ze szpitalem św. Rocha; czym był AGRiL, gdzie znajdowała się ulica Zbarska i co po niej zostało oraz skąd wzięło się jeziorko w Parku im. Zasława Malickiego, a także jakie funkcje pełnił rakowiecki fort, to chętnie przybliżę Państwu te ciekawe opowieści. O tym i o wielu innych ciekawostkach związanych z Rakowcem z przyjemnością Państwu opowiem podczas wspólnej wyprawy wśród bloków i nie tylko.
Termin: 23 września godz.12.30
Miejsce spotkania: przed wejściem do Hali Banacha

„Międzywojenna Ochota” czyli opowieść o dziejach dzielnicy i jej zabudowie w okresie pomiędzy wojnami.
Tak naprawdę rozwój Ochoty jako nowoczesnej dzielnicy rozpoczął się dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Powstała tu wówczas nie tylko nowoczesna zabudowa mieszkaniowa, ale także monumentalne gmachy administracji publicznej. Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć m.in. kiedy została erygowana parafia p.w. Św. Jakuba i z jakich świątyń korzystali wcześniej mieszkańcy Ochoty? Jakie są związki wspomnianego kościoła z siostrą Faustyną? Skąd wzięło się słowo „Akademik”? Jaki jest związek polskiej noblistki, Marii Curie-Skłodowskiej, z dzisiejszym Centrum Onkologii przy Wawelskiej i gdzie jest dziś bezcenny gram radu, który przywiozła uczona? Gdzie przed wojną znajdował się Pomnik Lotnika? Na czym polegała idea miasta-ogrodu i gdzie miała powstać nowoczesna dzielnica imienia Marszałka Piłsudskiego oraz jakie ślady po tym niezrealizowanym założeniu możemy dziś odnaleźć na Ochocie… Serdecznie zapraszam na wyprawę wzdłuż jednej z głównych ochockich arterii.
Termin: 30 września godz.12.30
Miejsce spotkania: przed wejściem do kościoła św. Jakuba na pl. Narutowicza

„Między redutą, a cegielnią” czyli wyprawa na Szczęśliwice
Podczas wycieczki po Szczęśliwicach także czeka na Państwa niejedna ciekawostka, którą chętnie przybliżę m.in. gdzie znajdowała się legendarna Reduta Ordona i jak to się ma do pomnika? Jak oddzielić romantyczną legendę od faktów, jak w rzeczywistości nazywała się reduta i kim był Ordon? W jaki sposób i gdzie upamiętniono lotników brytyjskich zestrzelonych podczas powstania warszawskiego? Jaka była historia szczęśliwieckiego fortu i czy miał więcej szczęścia niż jego rakowiecki sąsiad? Skąd te cegielnie i jak można wykorzystać glinianki? Kim był Dobry Maharadża i dlaczego skweru nie nazwano jego imieniem, tylko tytułem? Jeśli są Państwo zainteresowani ciekawą historią tego fragmentu Ochoty, serdecznie zapraszam na wspólną wyprawę.
Termin: 7 października godz.12.30
Miejsce spotkania: róg ulicy Na Bateryjce i Bohaterów Września

„Główna droga od Filtrów wiodąca” czyli opowieść o Filtrowej
Podczas wspólnego spaceru wzdłuż ulicy Filtrowej opowiem Państwu o jej burzliwej historii i znanych mieszkańcach. Pokażę, gdzie mieszkały gwiazdy przedwojennego kina i teatru, pisarze, artyści, sportowcy. Wyjaśnię gdzie znajdowała się siedziba urzędu wojewody warszawskiego. Zwrócę także Państwa uwagę na architektoniczne perełki wśród zabudowy, bo czasem wystarczy podnieść głowę albo zrobić krok w bok by dostrzec wyjątkowy detal, na który na co dzień nie zwraca się uwagi. Nie zabraknie także mniej znanych opowieści m.in. gdzie i dlaczego ukrywali się Stefania Grodzieńska i Jerzy Jurandot, skąd wyszedł rozkaz o rozpoczęciu powstania warszawskiego, co wspólnego ma Filtrowa z Katyniem, gdzie znajdował się sklep firmy Pluton, a gdzie w czasie okupacji działała filia słynnej wiedeńskiej firmy Juliusa Meinla? O tym i innych ciekawostkach związanych z Filtrową dowiedzą się Państwo podczas wycieczki wzdłuż tej ciekawej ulicy. Serdecznie zapraszam!
Termin: 14 października godz.12.30
Miejsce spotkania: róg Filtrowej i Al. Niepodległości

Autor: Grzegorz Wysocki

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Żródło www.iochota.pl

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 8:19
14 11 2019
Do końca roku zostało 48 dni.
Imieniny obchodzą: Agata, Aga, Damian, Elżbieta, Emil, Emiliusz, Jozafat, Józef, Judyta, Kosma, Laurenty, Lewin, Serafin, Ścibor, Ścibora, Wszerad
Nikt nie ma dziś urodzin.
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
bor2ys(35), epulihanna@gmai(31), kangure84(94), Kitkux(29), Pan M.S.(36), Winnicki(35)


Ostatnie tematy
» Hela i Szymek na wyprawie do gepardów w RPA
» Szczepionka przeciwko hpv
» Wykładzina podłoga w płytkach
» Insulinooporność
» Czy słuchawki mogą uszkadzać słuch
» Dermatolog w Warszawie
» Meble kuchenne czarny mat
» Wysokość bramy garażowej
» Jakie dobre konto oszczędnościowe
» Blachodachówka czy tradycyjna dachówka
» Instalacja monitoringu
» Dobra i sprawdzona drukarnia
» Prof. Stefan Hahn z PW odsłonił tablicę na Skaryszewskiej
» Kancelaria od upadłości konsumenckiej
» Organizacja imprezy firmowej
» Zapomniania Historia Informatyki - wrzesień 1980
» Organizacja firmowej konferencji
» Założenie konta bankowego
» poszewki jedwabne prześcieradła jedwabne
» Pasy Smart Kid Belt
» Powstańcze Powązki - spacer historyczny, 11 sierpnia
» Botoks Kraków
» Praca w Polce czy zagranicą?
» Kredyt studencki
» Atrakcje na wesele
» Sofa czy narożnik
» Drukarnia online
» Części i akcesoria samochodowe
» Jakiego neurologa dziecięcego w Warszawie polecicie
» Opinie o Soho kredyt

Ostatnie zdjęcia
Moja Prababcia Michalina z Litwy
Wysłał: strzelczyni
2014-01-24, 23:48
Oceny: 10
Komentarze: 3
Widok z parku - Szczęśliwice lato 2013
Wysłał: Paweł
2013-07-29, 15:58
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
NORWOOD_SCHOOL, Edmonton by Jan B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2013-01-11, 18:13
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
EMBINA_HALL_UofA, Edmonton by Jan B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2013-01-11, 18:11
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
WESTMOUNT_SCHOOL, Edmonton by Jan B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2013-01-11, 18:10
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
kuchnie na wymiar 1mb od 550 zł
Wysłał: meblenawymiar
2013-01-09, 18:58
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Budynek-akwarela-I-Jan Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2012-10-21, 13:24
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
JTereszczenko-autoportret-2011
Wysłał: Baba Jaga
2012-10-19, 11:52
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Portret dziecka. J.B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2012-10-19, 11:33
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Spacer w różu
Wysłał: Krys
2012-04-12, 02:12
Oceny: 10
Komentarze: 0
Ptaki na różowo
Wysłał: Krys
2012-04-12, 02:08
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Nieskazitelny róż
Wysłał: Krys
2012-04-12, 02:06
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Majowy wybryk
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:54
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Radość o poranku
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:49
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 1
Różowa obietnica
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:33
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Oddech róży
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:27
Oceny: 10
Komentarze: 0
Jak lody śmietankowe z polewą malinową
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:20
Oceny: 10
Komentarze: 0
W kłębach szarości
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:12
Oceny: 10
Komentarze: 0
Błysk koloru
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:07
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Szara elegancja
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:04
Oceny: 10
Komentarze: 0
W słonecznym kręgu
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:59
Oceny: 10
Komentarze: 0
Pomarańczowa niespodzianka
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:36
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Pomarańcz na dzień dobry.
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:32
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Pomarańczowy poranek
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:27
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Tańcząca w pomarańczu
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:24
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Poszukiwacz złota
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:59
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Lot w złocie
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:57
Oceny: 10
Komentarze: 0
Spacer w złocie
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:52
Oceny: 10
Komentarze: 0
Złoty poranek
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:50
Oceny: 10
Komentarze: 0
Każdy poranek ma inne oblicze
Wysłał: Krys
2012-04-09, 22:23
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Święty Mikołaj w Londynie w latach 30-tych.
Wysłał: Baba Jaga
2011-12-07, 14:54
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Amerykańska maszyna parowa z 1788 roku!!!
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-31, 11:23
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Film przedwojenny - polscy artyści filmowi w Ameryce.
Wysłał: Arcyhistoria
2011-08-30, 23:21
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Bogdan Jaksa-Ronikier o polskiej kinematografii.
Wysłał: Arcyhistoria
2011-08-30, 23:18
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Nowy Jork-budynek Singera(tego od maszyn do szycia), ok.1911rok
Wysłał: Arcyhistoria
2011-08-28, 20:35
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-9
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:27
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-8
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:26
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-7
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:26
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-6
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:25
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-5
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:24
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne