Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj
Zaloguj
Użytkownik:
Hasło:
Zapamiętaj 
Zapomniałem hasła
Rejestracja

Witamy Gość
Obecny czas to 2019-11-14, 08:20
Styl forum:


.
Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Menu
Nasze ważne sprawy
KULTURA I ŻYCIE TOWARZYSKIE
SPIS WSZYSTKICH TEMATÓW
Ochota-Historia i teraźniejszość
Forum
Rejestracja
SZKOŁY, PRZEDSZKOLA
Nasze relacje i twórczość
PSYCHOLOGIA
O zdrowiu

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 6032 postów, 1696 tematów
Mamy 850 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: jullia

Pruszkowski Tydzień z Niepodległą 4 - 12 listopada
Autor: Jerzy_S @ 2017-10-25, 12:01
Pruszkowski Tydzień z Niepodległą
Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza na organizowany w związku z 99. rocznicą odzyskania niepodległości Pruszkowski Tydzień z Niepodległą – cykl wydarzeń prezentujących pruszkowskie dążenia niepodległościowe, który odbędzie się w dniach 4-12 listopada. W programie m.in. warsztaty, spacery historyczne, wykłady, spotkania, wystawy, gra miejska oraz koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

U progu XX wieku Pruszków był biedną, ale prężnie rozwijającą się osadą fabryczną. Razem z powstawaniem fabryk do miasta przybywali przemysłowcy, inżynierowie, lekarze – przyszła elita, która obok działalności na rzecz rozwoju miasta czynnie zaangażowała się w dążenia niepodległościowe. Szczęśliwie dla Pruszkowa działania niepodległościowe angażowały ludzi, którym w równym stopniu na sercu leżało dobro współmieszkańców jak i los kraju. To oni, tworząc polskie instytucje i zręby społeczeństwa obywatelskiego, budowali podwaliny przyszłej niepodległej Polski. Podczas Pruszkowskiego Tygodnia z Niepodległą pragniemy przedstawić Państwu ich historie i opowiedzieć o instytucjach zaangażowanych w szeroko rozumiane działania niepodległościowe na terenie miasta.

Program Pruszkowskiego Tygodnia z Niepodległą:
„Samorządność i Niepodległość – wspólna droga” – spacer historyczny

Czas: 4 XI 2017, g. 12
Miejsce: zbiórka pod Pałacykiem Potulickich, Plac Jana Pawła II

Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z szeroko rozumianymi działaniami niepodległościowymi, które miały miejsce na terenie Pruszkowa, oraz poznamy sylwetki osób w nie zaangażowanych – fabrykantów, lekarzy i społeczników, m.in. hrabiego Antoniego Potulickiego, Stanisława Majewskiego czy Józefa Troetzera. Poznamy też m.in. działalność konspiracyjną, oświatową i społeczną w Pruszkowie. Maciej Boenisch z Muzeum Dulag 121 opowie o jednej z pierwszych szkół powszechnych w mieście, która w 1917 roku przemianowana została na szkołę im. Tadeusza Kościuszki, przedstawi historię fabryk Troetzera i Majewskiego oraz początki działalności Rady Miejscowej Opiekuńczej i Rady Miejskiej.
Dawny Pruszków w fotoplastykonie

Czas: 5 XI-30 XI 2017
Miejsce: MDK „Pałacyk”, ul. Kościuszki 41

W pierwszą niedzielę listopada w Parku Kościuszki koło Młodzieżowego Domu Kultury „Pałacyk” stanie fotoplastykon z fotografiami dawnego Pruszkowa. Wystawa prezentować będzie miejsca i osoby zaangażowane w działalność niepodległościową na terenie Pruszkowa w pierwszych dwóch dekadach XX wieku. Przygotowany przez Fundację Koncept Kultura fotoplastykon podziwiać będzie można do końca listopada. Wystawie towarzyszyć będzie konkurs, w którym będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Pruszkowa.
„Wielka Wojna a niepodległość” – spacer historyczny

Czas: 5 XI 2017, g. 12
Miejsce: Muzeum Dulag 121

Aleksandra Wojda, historyk z Muzeum Dulag 121, opowie o przebiegu Wielkiej Wojny w Pruszkowie, a także o najważniejszych wydarzeniach i osobach związanych z pruszkowskimi działania niepodległościowymi. Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z działalnością pruszkowskiej komendy Polskiej Organizacji Wojskowej, Komitetów Obywatelskich, Rady Miejscowej Opiekuńczej, a także Warsztatów Kolejowych i poznamy ich historię.
„Pruszków na drogach do niepodległości” – wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego

Czas: 5 XI 2017, g. 15
Miejsce: Muzeum Dulag 121

Doktor Mirosław Wawrzyński, historyk i znawca dziejów Pruszkowa, autor m.in. książki „Życie publiczne i społeczne Pruszkowa do roku 1921”, opowie mieszkańcach Pruszkowa i okolicznych miejscowości (Żbikowa, Żbikówka i Tworek), którzy podjęli się trudu tworzenia lokalnych instytucji publicznych i organizacji społecznych. Dzięki ich wytężonej pracy stało się możliwe uchronienie od tragicznego losu wiele kobiet, dzieci, osób starszych czy pozbawionych możliwości zarobkowania w dotkniętym wojenną zawieruchą Pruszkowie. Podczas Wielkiej Wojny w mieście uformowały się ochotnicze kadry, które w konspiracji szykowały się, aby w odpowiedniej chwili włączyć się w czyn restytucji państwa polskiego. Rozkaz z 11 listopada 1918 roku mówiący o rozpoczęciu rozbrajania posterunków niemieckich z powodzeniem wykonano m.in. w Pruszkowie. Następnie podjęto wytężone prace na rzecz odbudowy zniszczonego miasta oraz rozbudowy i umacniania aparatu państwa, w tym miejskich władz lokalnych. Pruszkowiacy włączyli się do ogólnonarodowego wysiłku obrony państwa także latem 1920 roku, gdy na wschodnich przedpolach Warszawy odrodzone Wojsko Polskie zatrzymało, a następnie pobiło maszerujące na miasto armię marszałka Michaiła Tuchaczewskiego.
„Pruszkowski przemysł a niepodległość” – spotkanie z dr. Mirosławem Wawrzyńskim i prezentacja wystawy „Początki <<Mechaników>>”

Czas: 10 XI 2017, g. 19
Miejsce: Restauracja Ucieranie Treści

Spotkanie z dr. Mirosławem Wawrzyńskim poświęcone będzie związkom pruszkowskiego przemysłu z dążeniami niepodległościowymi oraz rozwojem miasta. Usłyszymy między innymi historię fabryki ołówków, „blaszanki”, „mechaników” czy Warsztatów Kolejowych na Żbikowie. Podczas spotkania zobaczyć będzie można wystawę przygotowaną przez Pruszkowskie Towarzystwo Patriotyczne „Początki <<Mechaników>>” przedstawiającą historię założenia i międzywojennego okresu działalności fabryki obrabiarek Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki.
„Tadeusz Kościuszko – republikanin równy królom. Biografia i legenda” – wykład dr. hab. Piotra Ugniewskiego

Czas: 11 XI 2017, g. 16
Miejsce: Muzeum Dulag 121

Doktor hab. Piotr Ugniewski, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie, opowie o zadziwiającej drodze skromnego szlachcica z litewskiego Polesia, który stał się żywą legendą polskich zmagań niepodległościowych – o dzieciństwie w rodzinnym dworku, nauce w szkole pijarskiej i Szkole Rycerskiej, o jego formacji za granicą, udziale w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz w wojnie z Rosją w roku 1792, a także o jego „roli życia” jako Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w 1794 r. Poddany będzie rozwadze jego stosunek do Napoleona i cara Aleksandra I, jego republikański światopogląd i kodeks wartości. Doktor Ugniewski opowie także o kulcie Naczelnika po jego śmierci w roku 1817, gdy pochowany został pomiędzy polskimi królami w Krypcie św. Leonarda na Wawelu, oraz o stosunku kolejnych pokoleń Polaków różnych orientacji politycznych i światopoglądowych do kultu Kościuszki.
„Mała wielka historia Pruszkowa” – niepodległościowa gra miejska

Czas: 12 XI 2017, g. 11-14
Miejsce: Park Kościuszki

Gra Plenerowa „Mała wielka historia” osadzona jest w realiach pruszkowskiej historii w czasie walk Polaków o odzyskanie Niepodległości oraz w pierwszych latach tuż po 1918 roku. Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie zadań, które otrzymają na stanowiskach prezentujących działalność oświatową, kulturalną i konspiracyjną Polski pod zaborami. Między innymi będą proszeni o wcielenie się w postać ucznia szkoły pod zaborami, działacza konspiracyjnego, rekruta, pielęgniarza.
„Od Niepodległej do Niepodległej” – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Czas: 12 XI 2017, g. 17
Miejsce: MDK „Pałacyk”, ul. Kościuszki 41

Zapraszamy na koncert pieśni patriotycznych Iwony Kowalik i jej zespołu zatytułowany „Od Niepodległej do Niepodległej” i na wspólne śpiewanie tych pieśni. Na każdego z uczestników czekał będzie specjalnie przygotowany śpiewnik.

W ramach projektu Pruszkowski Tydzień z Niepodległą powstaną również przygotowane przez Muzeum Dulag 121 wydawnictwa: jednodniówka, „Pruszkowski Spacerownik Niepodległościowy” i pocztówki starego Pruszkowa.

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 8:20
14 11 2019
Do końca roku zostało 48 dni.
Imieniny obchodzą: Agata, Aga, Damian, Elżbieta, Emil, Emiliusz, Jozafat, Józef, Judyta, Kosma, Laurenty, Lewin, Serafin, Ścibor, Ścibora, Wszerad
Nikt nie ma dziś urodzin.
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
bor2ys(35), epulihanna@gmai(31), kangure84(94), Kitkux(29), Pan M.S.(36), Winnicki(35)


Ostatnie tematy
» Hela i Szymek na wyprawie do gepardów w RPA
» Szczepionka przeciwko hpv
» Wykładzina podłoga w płytkach
» Insulinooporność
» Czy słuchawki mogą uszkadzać słuch
» Dermatolog w Warszawie
» Meble kuchenne czarny mat
» Wysokość bramy garażowej
» Jakie dobre konto oszczędnościowe
» Blachodachówka czy tradycyjna dachówka
» Instalacja monitoringu
» Dobra i sprawdzona drukarnia
» Prof. Stefan Hahn z PW odsłonił tablicę na Skaryszewskiej
» Kancelaria od upadłości konsumenckiej
» Organizacja imprezy firmowej
» Zapomniania Historia Informatyki - wrzesień 1980
» Organizacja firmowej konferencji
» Założenie konta bankowego
» poszewki jedwabne prześcieradła jedwabne
» Pasy Smart Kid Belt
» Powstańcze Powązki - spacer historyczny, 11 sierpnia
» Botoks Kraków
» Praca w Polce czy zagranicą?
» Kredyt studencki
» Atrakcje na wesele
» Sofa czy narożnik
» Drukarnia online
» Części i akcesoria samochodowe
» Jakiego neurologa dziecięcego w Warszawie polecicie
» Opinie o Soho kredyt

Ostatnie zdjęcia
Moja Prababcia Michalina z Litwy
Wysłał: strzelczyni
2014-01-24, 23:48
Oceny: 10
Komentarze: 3
Widok z parku - Szczęśliwice lato 2013
Wysłał: Paweł
2013-07-29, 15:58
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
NORWOOD_SCHOOL, Edmonton by Jan B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2013-01-11, 18:13
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
EMBINA_HALL_UofA, Edmonton by Jan B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2013-01-11, 18:11
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
WESTMOUNT_SCHOOL, Edmonton by Jan B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2013-01-11, 18:10
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
kuchnie na wymiar 1mb od 550 zł
Wysłał: meblenawymiar
2013-01-09, 18:58
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Budynek-akwarela-I-Jan Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2012-10-21, 13:24
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
JTereszczenko-autoportret-2011
Wysłał: Baba Jaga
2012-10-19, 11:52
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Portret dziecka. J.B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2012-10-19, 11:33
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Spacer w różu
Wysłał: Krys
2012-04-12, 02:12
Oceny: 10
Komentarze: 0
Ptaki na różowo
Wysłał: Krys
2012-04-12, 02:08
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Nieskazitelny róż
Wysłał: Krys
2012-04-12, 02:06
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Majowy wybryk
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:54
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Radość o poranku
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:49
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 1
Różowa obietnica
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:33
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Oddech róży
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:27
Oceny: 10
Komentarze: 0
Jak lody śmietankowe z polewą malinową
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:20
Oceny: 10
Komentarze: 0
W kłębach szarości
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:12
Oceny: 10
Komentarze: 0
Błysk koloru
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:07
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Szara elegancja
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:04
Oceny: 10
Komentarze: 0
W słonecznym kręgu
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:59
Oceny: 10
Komentarze: 0
Pomarańczowa niespodzianka
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:36
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Pomarańcz na dzień dobry.
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:32
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Pomarańczowy poranek
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:27
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Tańcząca w pomarańczu
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:24
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Poszukiwacz złota
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:59
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Lot w złocie
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:57
Oceny: 10
Komentarze: 0
Spacer w złocie
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:52
Oceny: 10
Komentarze: 0
Złoty poranek
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:50
Oceny: 10
Komentarze: 0
Każdy poranek ma inne oblicze
Wysłał: Krys
2012-04-09, 22:23
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Święty Mikołaj w Londynie w latach 30-tych.
Wysłał: Baba Jaga
2011-12-07, 14:54
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Amerykańska maszyna parowa z 1788 roku!!!
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-31, 11:23
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Film przedwojenny - polscy artyści filmowi w Ameryce.
Wysłał: Arcyhistoria
2011-08-30, 23:21
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Bogdan Jaksa-Ronikier o polskiej kinematografii.
Wysłał: Arcyhistoria
2011-08-30, 23:18
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Nowy Jork-budynek Singera(tego od maszyn do szycia), ok.1911rok
Wysłał: Arcyhistoria
2011-08-28, 20:35
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-9
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:27
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-8
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:26
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-7
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:26
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-6
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:25
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-5
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:24
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne