Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj
Zaloguj
Użytkownik:
Hasło:
Zapamiętaj 
Zapomniałem hasła
Rejestracja

Witamy Gość
Obecny czas to 2019-11-23, 03:49
Styl forum:


.
Szukaj
Szukaj:
Szukaj w:

Zaawansowane wyszukiwanie

Menu
Nasze ważne sprawy
KULTURA I ŻYCIE TOWARZYSKIE
SPIS WSZYSTKICH TEMATÓW
Ochota-Historia i teraźniejszość
Forum
Rejestracja
SZKOŁY, PRZEDSZKOLA
Nasze relacje i twórczość
PSYCHOLOGIA
O zdrowiu

Statystyki
Nasi użytkownicy napisali 6037 postów, 1696 tematów
Mamy 850 zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zarejestrowana osoba: jullia

Wspomnienia Jana Tereszczenko - Zieleniak 1944
Autor: Jerzy_S @ 2016-10-02, 09:55
Wspomnienia Jana Tereszczenko - Zieleniak 1944

Dziś termin "ZIELENIAK" nie przywodzi na myśl grozy, jaką przez wiele lat wzbudzał u ludności Warszawy, i pewnie u wielu innych Polaków. "Zieleniak" był to dość duży plac targowy, otoczony murem ceglanym, ze dwa metry wysokości, z dwoma bramami, przez które już o wczesnych godzinach rannych zajeżdżały wozy z zielenizną. Nie było tam ani dachów nad głowami, ani urządzeń sanitarnych – bo konie użyźniały klepisko odwiecznym obyczajem, a woźnice, po kole. Była tam, co prawda, jedna pompa wodna na środku, do pojenia koni, a przy bramie wjazdowej kilka wozów typu cyrkowo-cygańskiego, w których prawdopodobnie mieściła się administracja. I jeszcze jeden szczegół: oddzielał "Zieleniak" od pętli tramwajowej nieco inny mur, wysokości może jakieś 1,5 metra, ale zbudowany oszczędnościowo z cegły w taki sposób, że cegły te mijały się, tworząc pewnego rodzaju ażur. Ten detal ma pewna wagę w dalszym ciągu narracji...

Teraz, wpuszczanie na "Zieleniak" odbywać się będzie me-to-dycz-nie. Otaczała nas cala sfora "ukraińska", ale była tam też mnogość wojska i SS, oraz stojący na środku ulicy wojskowy kabriolet ze świtą wyższej rangi, nadzorującą procedury. Odbywała się kolejna rewizja, tym razem skoncentrowana głownie na przedmiotach domowego użytku, bo "Ukraińcy" zabierali teraz głównie sztućce. Obok bramy stały rzędem magistrackie kubły na śmieci, wypełnione widelcami, nożami, łyżkami, do których dorzucano bez przerwy następne przedmioty odbierane nam.

I kiedy tak staliśmy czekając na naszą kolej, w pewnym momencie powstało w tłumie zamieszanie. Czarno mundurowy, być może Bahnschutz, albo esesman specjalnych służb, wyciągnął z tłumu młodego chłopaka, może czternastolatka, i szarpiąc go za kapotę, bił i kopał gdzie popadło. Ten osłaniał się najpierw rękami, ale kiedy ta masakra nie ustawała, zerwał z siebie palto oddając ciosy na odlew. Obok na chodniku widać było rozwaloną walizkę z rozsypaną mąką i z jakimiś rozrzuconymi dookoła przedmiotami; wyglądały na łuski odpalonych nabojów karabinowych. I trwała ta scena dostatecznie długo, żeby Mama, pozostawiwszy naszą grupę podeszła do stojących wokół kabrioletu oficerów i założyła protest na bestialstwo odbywającej się przed nami sceny. Niemieccy oficerowie mieli nieodmiennie przez tradycję militarną wdrożoną elegancję zachowania się, i dokonał się oto, przed moimi oczami, obraz salutowania, przysłuchiwania się, jakiejś dyskusji i… odsalutowywania. Mama wróciła z tej misji skonsternowana. Z jej relacji wynikało, że po wysłuchaniu jej protestu, jeden z oficerów w elegancki, ale stanowczy sposób powiedział do niej po niemiecku:

'Zachciało się wam powstania, no to macie przedsmak bolszewizmu...'

(Wiele lat później czytałem wspomnienia kucharki samego Kamińskiego z tego okresu. Nie jest wykluczone, że biorąc pod uwagę zapamiętane szczegóły i detale otoczenia, moja Mama komunikowała z samym Kamińskim, w otoczeniu innych SS-manów…).

W tym samym momencie esesman, który już zakończył torturowanie pokrwawionego chłopca, oddał go pod komendę "Ukraińca", i w chwili kiedy właśnie wchodziliśmy w bramę "Zieleniaka", "Ukrainiec" wrzeszcząc prowadził chłopca pod lufa karabinu w kierunku tych wozów cyrkowych. I widzę nagle, jak chłopak odwraca się, a następnie daje susa miedzy te wagony, i biegnie... Biegnie ku tej ażurowej ścianie "Zieleniaka". "Ukrainiec", wrzeszcząc i wymachując karabinem rusza za nim; biegną też inni "Ukraińcy"; chłopak dobiega do muru, i tu następuje obraz, który pozostanie ze mną na całe lata. Widzę twarz chłopca, który odwrócony do nas przodem, przechwyciwszy prawą ręką zwieńczenie ściany, zamiera na moment w tym dramatycznym rozkrzyżowaniu, a następnie, trzymając się muru jedynie prawą ręką, jednym susem przeskakuje mur. "Ukraińcy" dobiegają do muru i korzystając z jego ceglanej ażurowości strzelają raz za razem przez te otwory. W kilka chwil później, kiedy my dołączyliśmy już do reszty tłumu na środku placu, widziałem jak kilku "Ukraińców" przerzuciło przez mur czyjeś zwłoki, i wdeptało je do wykopanej obok dziury.

Takich chłopców, w czasie Powstania pobito, zraniono czy zamordowano tysiące. Powstanie i jego morderczość odeszło już do historii, jak odszedł również do historii i "Zieleniak", i mało kogo dziś to wzrusza. Ten chłopak, jak się później okazało, był podobno synem znanego malarza, bodaj Tadeusza Styki, zamieszkałym w domu przyległym do naszego. Kiedy Niemcy zainstalowali tam na balkonach pozycje karabinowe, znalazł pozostawione po nich łuski od nabojów, i zabrał ze sobą z Warszawy. I za te łuski zginął... Ale nie o to nawet tutaj chodzi, bowiem tam, wtedy, na warszawskim "Zieleniaku", miał miejsce trudny do wytłumaczenia cud. Już po wojnie, wiedziony zachowanym w pamięci obrazem, poszedłem kiedyś w towarzystwie kilku kolegów na to samo miejsce, szukać odpowiedzi na dręczące mnie pytanie. Brama była tam gdzie ją pamiętałem, że była, i pompa też, jak również ten ażurowy murek. Nawet te dziury w ziemi też się zachowały. Stojąc pod tym murkiem, w tym samym miejscu, w którym przeskoczył przez niego Styka, dokładnie tak jak on przerzuciłem moją prawą rękę przez zwieńczenie ściany, i tak jak on próbowałem przerzucić przez ten mur moje nogi. Ale nie było to możliwe. Moi koledzy też próbowali, i też im nie wyszło. Jak więc, jakim specjalnym nieludzkim (cudownym...?) sposobem dokonał wtedy tego ten chłopak…? Czy -- jak uczy wieść gminna – że w obliczu zagrożenia życia, są ludzie w stanie dokonywać nadludzkich wysiłków, jakich nie byliby w stanie dokonać w normalnych warunkach…? A może był to faktycznie jakiś cud…?

"Zieleniak" włączono do leksykonu martyrologii narodowej polskiej, a potem zapomniano. Nie starczyłoby miejsca na nowe budownictwo, na działki, czy na uprawy rolne, jeśliby celebrowano w Polsce każdy kawałek ziemi, po którym poniewierają się wspomnienia narodowych cierpień. Ale jak mówi poeta: '...poeta pamięta...' -- dlatego oddałem tutaj hołd "Zieleniakowi", żeby całkiem nie poszedł w zapomnienie.Późnym popołudniem 11-go sierpnia, nasze koczowanie na "Zieleniaku" się skończyło. Co miało być dalej, nie było w naszej mocy do przewidzenia, i należało może dziękować Bogu, że nie padał deszcz i że nie musieliśmy tak jak inni koczować na tym placu przez kilka dni. Niespodziewanie otworzono bramę wyjazdową i w ponaglaniach "Ukraińców" komenderujących: 'Po szesc'...! po szesc'…!' -- kolumna nasza ustawiła się w pochód i ruszyła przedłużeniem ulicy Bema -- 'po szesc'…!' -- do przodu. Było tym razem jakoś bardziej spokojnie, chociaż nie mniej groźnie.

Komentarze: 0 :: Zobacz komentarze (Dodaj swój komentarz)

Dzisiaj
Czas: 3:49
23 11 2019
Do końca roku zostało 39 dni.
Imieniny obchodzą: Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj
Nikt nie ma dziś urodzin.
Użytkownicy obchodzący urodziny w ciągu następnych 7 dni:
Andy(69), hanns457(48)


Ostatnie tematy
» Hela i Szymek na wyprawie do gepardów w RPA
» Szczepionka przeciwko hpv
» Wykładzina podłoga w płytkach
» Insulinooporność
» Czy słuchawki mogą uszkadzać słuch
» Dermatolog w Warszawie
» Meble kuchenne czarny mat
» Wysokość bramy garażowej
» Jakie dobre konto oszczędnościowe
» Blachodachówka czy tradycyjna dachówka
» Instalacja monitoringu
» Dobra i sprawdzona drukarnia
» Prof. Stefan Hahn z PW odsłonił tablicę na Skaryszewskiej
» Kancelaria od upadłości konsumenckiej
» Organizacja imprezy firmowej
» Zapomniania Historia Informatyki - wrzesień 1980
» Organizacja firmowej konferencji
» Założenie konta bankowego
» poszewki jedwabne prześcieradła jedwabne
» Pasy Smart Kid Belt
» Powstańcze Powązki - spacer historyczny, 11 sierpnia
» Botoks Kraków
» Praca w Polce czy zagranicą?
» Kredyt studencki
» Atrakcje na wesele
» Sofa czy narożnik
» Drukarnia online
» Części i akcesoria samochodowe
» Jakiego neurologa dziecięcego w Warszawie polecicie
» Opinie o Soho kredyt

Ostatnie zdjęcia
Moja Prababcia Michalina z Litwy
Wysłał: strzelczyni
2014-01-24, 23:48
Oceny: 10
Komentarze: 3
Widok z parku - Szczęśliwice lato 2013
Wysłał: Paweł
2013-07-29, 15:58
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
NORWOOD_SCHOOL, Edmonton by Jan B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2013-01-11, 18:13
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
EMBINA_HALL_UofA, Edmonton by Jan B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2013-01-11, 18:11
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
WESTMOUNT_SCHOOL, Edmonton by Jan B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2013-01-11, 18:10
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
kuchnie na wymiar 1mb od 550 zł
Wysłał: meblenawymiar
2013-01-09, 18:58
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Budynek-akwarela-I-Jan Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2012-10-21, 13:24
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
JTereszczenko-autoportret-2011
Wysłał: Baba Jaga
2012-10-19, 11:52
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Portret dziecka. J.B. Tereszczenko
Wysłał: Baba Jaga
2012-10-19, 11:33
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Spacer w różu
Wysłał: Krys
2012-04-12, 02:12
Oceny: 10
Komentarze: 0
Ptaki na różowo
Wysłał: Krys
2012-04-12, 02:08
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Nieskazitelny róż
Wysłał: Krys
2012-04-12, 02:06
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Majowy wybryk
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:54
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Radość o poranku
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:49
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 1
Różowa obietnica
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:33
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Oddech róży
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:27
Oceny: 10
Komentarze: 0
Jak lody śmietankowe z polewą malinową
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:20
Oceny: 10
Komentarze: 0
W kłębach szarości
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:12
Oceny: 10
Komentarze: 0
Błysk koloru
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:07
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Szara elegancja
Wysłał: Krys
2012-04-12, 01:04
Oceny: 10
Komentarze: 0
W słonecznym kręgu
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:59
Oceny: 10
Komentarze: 0
Pomarańczowa niespodzianka
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:36
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Pomarańcz na dzień dobry.
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:32
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Pomarańczowy poranek
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:27
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Tańcząca w pomarańczu
Wysłał: Krys
2012-04-12, 00:24
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Poszukiwacz złota
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:59
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Lot w złocie
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:57
Oceny: 10
Komentarze: 0
Spacer w złocie
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:52
Oceny: 10
Komentarze: 0
Złoty poranek
Wysłał: Krys
2012-04-11, 23:50
Oceny: 10
Komentarze: 0
Każdy poranek ma inne oblicze
Wysłał: Krys
2012-04-09, 22:23
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Święty Mikołaj w Londynie w latach 30-tych.
Wysłał: Baba Jaga
2011-12-07, 14:54
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Amerykańska maszyna parowa z 1788 roku!!!
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-31, 11:23
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Film przedwojenny - polscy artyści filmowi w Ameryce.
Wysłał: Arcyhistoria
2011-08-30, 23:21
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Bogdan Jaksa-Ronikier o polskiej kinematografii.
Wysłał: Arcyhistoria
2011-08-30, 23:18
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Nowy Jork-budynek Singera(tego od maszyn do szycia), ok.1911rok
Wysłał: Arcyhistoria
2011-08-28, 20:35
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-9
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:27
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-8
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:26
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-7
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:26
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-6
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:25
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0
Malarstwo z Australii-5
Wysłał: Baba Jaga
2011-08-28, 20:24
Oceny: nie ocenione
Komentarze: 0


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne