Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Popielec - 1975
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2016-02-10, 11:17   Popielec - 1975

Popielec - 1975

Na przedmieściach Wrocławia, w Szkole Oficerów Rezerwy, to się działo w roku 1975. Chodziło nam - grupie podchorążych o obiad bezmięsny w Popielec. Dowódca oburzył się, że ludzie wykształceni mają taki głupi pomysł. Powiedział, że dla całego oddziału to jest niemożliwe podanie obiadu bezmięsnego, ale jeżeli powstanie lista żołnierzy, którzy chcą pościć w Popielec, to zamówione zostaną dla nich porcje. Nie mieliśmy chęci tworzyć jakiejś listy i przedstawiać jej Dowódcy. Po prostu nie zjedliśmy kotletów mielonych i oddaliśmy je innym kolegom.
Dowódca wieczorem na apelu wspominał Popielec sprzed lat , gdy dane mu było dowodzić oddziałem kleryków.
Zamówił w kuchni odpowiedni jadłospis. Rano bardzo skromne śniadanko. Po śniadaniu marsz w pełnym obciążeniu na pole ćwiczeń. Dowódca zarządził klerykom wyczerpujące biegi, czołganie się, tak przez kilka godzin. Wielu ledwie doszło do stołówki. Mogli jeść tylko obiad mięsny. Dowódca wspominał, że miał satysfakcję gdy prawie wszyscy jedli mięso. Miał satysfakcję, że sprytnie ułożył plan zajęć i jadłospis.

To dziwne, przed kilku laty przeczytałem nekrolog Dowódcy. Coś się musiało odmienić w jego życiu. W nekrologu była informacja o jego pojednaniu się z Bogiem i o Mszy Sw. pogrzebowej.

Jerzy Słomczyński
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2016-02-10, 21:22, w całości zmieniany 1 raz  

Baba Jaga 

Wysłany: 2016-02-10, 21:29   

Jurku, jakie to były dziwne czasy. Teraz łatwo jest mówić "dziwne", a wtedy przecież było nam duszno i ciasno w naszym kraju, jakby na opak wszystko ... Teraz w wirze szybkich politycznych zmian w kraju i na świecie, zapominamy jaką długą i wyboistą drogę już przemierzyliśmy, zapominamy, że są powody do uczuć pozytywnych !

P.S. Ja w 1975 roku przygotowywałam się do Pierwszej Komunii Świętej ! Dużo dzieci przystępowało do niej, z ciekawością i ekscytacją biegaliśmy na lekcje religii do maleńkich salek religijnych, jakby to były jakieś tajne komplety :-) .
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2016-02-10, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu