Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Krzysztof Kamil Baczyński - 15 kwietnia
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2016-04-02, 15:24   Krzysztof Kamil Baczyński - 15 kwietnia

Zbigniew Porczyński był 2 lata starszy od Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zarówno on jak jego żona Janina Porczyńska mieli młodość zabraną przez wojnę. Tułaczka Janiny Porczyńskiej przez Syberię i ośrodek dla dzieci polskich w Rodezji uwrażliwiła Porczyńskich na los biednych dzieci. Zdobyty przez Zbigniewa Porczyńskiego duży majątek za prace nad niepalnymi materiałami stosowanymi w pociągach postanowili oboje wykorzystać dla dobra Polski.
Dom dla sierot w Polsce był ich pierwszym pomysłem. Później przyszła refleksja, że obcowanie z wielką sztuką też jest formą wychowania młodego pokolenia. Mogą oglądać obrazy cale rodziny , ludzie samotni. Porczyńscy podarowali Polakom wielką kolekcję obrazów. Do śmierci oboje z bólem musieli wysłuchiwać krytycznych opinii dotyczących niektórych obrazów z kolekcji.

Wśród pięknych obrazów w Galerii Porczyńskich dnia 15 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się wspaniały koncert.

Barbara Figurniak artystka z Krakowa wykona pieśni ze słowami z wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Autorem muzyki i uczestnikiem koncertu jest Mateusz Jarosz. Wstęp wolny.

Rok 2016 jest rokiem 95. urodzin Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński też malował obrazy, na pewno dużo ich oglądał. Teraz jego wiersze zawitają do Galerii Porczyńskich

Jerzy Słomczyński

baczynski.jpg
Plik ściągnięto 2831 raz(y) 2,1 KB

koncert-1.jpg
Plik ściągnięto 187 raz(y) 64,11 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2016-04-06, 20:19, w całości zmieniany 4 razy  

Baba Jaga 

Wysłany: 2016-04-03, 20:51   

Jurku, jaki to piękny pomysł ! śpiewana poezja Baczyńskiego w galerii Porczyńskich może być piękną ucztą duchową. Dziękuję ci także za wspomnienie o Państwu Porczyńskich - rzeczywiście chór zawistników i małych ludzi brzmiał donośnie i jadowicie. Zawsze mnie to "fascynowało", dlaczego w naszym narodzie tak mało jest szacunku do siebie nawzajem, a szczególnie do tych, którym się powiodło finansowo... obserwujemy to w kraju i zagranicą wśród Polonii. Wiele Polek i Polaków zagranicą musi zrywać kontakty z Polonią, bo tyle tam złośliwości i intryganctwa. Mam na to swoją i nie tylko swoją teorię, ale to nie moment, żeby to rozwijać. ... Jurku, czy można przyjść na ten koncert ? A jeśli tak, to gdzie dowiadywać się o wejściówki. Myślę, że to byłby piękny akcent na rozpoczęcie sezonu wiosennego. :->

Jerzy_S 

Wysłany: 2016-04-03, 22:01   

Właśnie dopisałem, że wstęp jest wolny. To jest duża sala więc nie są potrzebne wejściówki.
Ja te obrazy oglądałem jeszcze w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w kościele na Solcu gdy nie było dla nich stałego miejsca. Ksiądz Przekaziński przyjął obrazy do zaprezentowania Warszawiakom. To były ostatnie lata Polski Ludowej. W dwóch partiach były pokazywane bo na raz nie pomieściłyby się na Solcu. Czekałem w długiej kolejce aby móc wejść na salę z obrazami. Póżniej była przerwa w ekspozycji bo nie było dla nich stałego miejsca. Dopiero na Placu Bankowym 1 znalazły swoje miejsce.

Porczyńscy uważali, że dom dla sierot jest jednak czymś mało radosnym a oni chcieli Polakom dać trochę radości i dlatego stworzyli tę kolekcję zamiast domu dla sierot.
Nie byli specjalistami od spraw sztuki i powierzali zakupy różnym doradcom, głównie korzystali z pośrednictwa Domów Aukcyjnych Christie i Sotheby. Były to bardzo renomowane placówki.

Wychodziło kiedyś w Warszawie pismo "Przegląd katolicki". Tam było kilka artykułów o Porczyńskich i o kolekcji. Nie było jeszcze wolnej prasy i w tym małonakładowym piśmie rozprowadzanym w kościołach było najwięcej informacji.

Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz serdecznie zapraszają na koncert, na który wstęp jest wolny.
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2016-04-04, 10:31, w całości zmieniany 2 razy  

Baba Jaga 

Wysłany: 2016-04-04, 17:58   

Super Jurku :-) To może się tam spotkamy przy tak pięknej okazji :-> ?

Jerzy_S 

Wysłany: 2016-04-05, 11:27   

Tak będę na koncercie. Galeria Porczyńskich to bardzo odpowiednie miejsce na koncert poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.

KulturKampf 

Wysłany: 2016-04-06, 19:31   

No, no .. może być ciekawie ;-)

MaMa 

Wysłany: 2016-04-07, 09:00   

Poezja Baczyńskiego pozostanie wiecznie żywa. Może dlatego, że pisał ją tak młody człowiek, a może dlatego, że dotyczył tak trudnego, granicznego czasu tego pokolenia, a może po prostu to był geniusz poezji... Piękny pomysł, prawdopodobnie piękna realizacja muzyczna. Niestety ja w tym dniu nie mogę się wyrwać, takie życie zalatanego rodzica gromadki dzieci :-)

Odpowiedz do tematu