Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wspomnienie dyrektora Romana Czajkowskiego z IMM
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2016-09-19, 09:20   Wspomnienie dyrektora Romana Czajkowskiego z IMM

mgr Roman Czajkowski
1941 - 2016 (Lat 75)

Main Photo

Pracował bez rozgłosu, ale zdziałał wiele

Informacje o zmarłym

Syn żołnierza AK i powstańca warszawskiego, urodził się w Warszawie i wychował na Okęciu. W 1959 roku ukończył Technikum Energetyczne w Warszawie. Po praktykach kontynuował naukę na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej studiując organizację, ekonomikę i planowanie w przemyśle budowy maszyn. Dyplom magistra inżyniera mechanika uzyskał 26 kwietnia 1969 r.

W tym samym roku roku rozpoczął pracę w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Od 1973 pracował już w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie jako kierownik działu. W 1979 roku przeszedł na dwa lata do pracy na stanowisku Głównego Specjalisty w Ministerstwie Przemysły Maszynowego. W 1981 roku wrócił do Instytutu Maszyn Matematycznych by objąć stanowisko Z-cy Dyrektora ds. Ekonomicznych. Miał znaczący udział we wszystkich opracowaniach Instytutu, będącego wiodącą placówką polskiego przemysłu informatycznego, od dużych komputerów, przez minikomputery i systemy uruchomieniowe do mikrokomputerów (PC Mazovia).

W trudnym okresie polskiej transformacji ustrojowej przejął osobiście kierownictwo Instytutu i przeprowadził go przez trudne lata, zapobiegając jego likwidacji. Stworzył nową koncepcję merytoryczną i ekonomiczną działania IMM, w której decydujące znaczenie miały prace software'owe, a przede wszystkim oprogramowanie dotyczące sieci rozległych oraz programów informatyzacji kraju i społeczeństwa. Po okrzepnięciu Instytutu w nowym okresie rozwoju kraju powrócił na stanowisko Z-cy Dyrektora IMM.

Po krótkiej, lecz ciężkiej chorobie zmarł w dniu 5 września 2016 roku.

Ostatnio dodane wpisy

16.09.2016 13:54 Wojciech Nowakowski

Błąd pojawia się uporczywie i systemowo. Powinno być - wR.I.P. (od wsparcia).

16.09.2016 13:50 Wojciech Nowakowski

W dodanym komentarzu wkradł się błąd. Zamiast słowa „wR.I.P.” powinno być „wR.I.P.

16.09.2016 13:42 Wojciech Nowakowski

Dyrektora Czajkowskiego poznałem w połowie lat 80-tych, gdy razem z całym moim zespołem opracowującym automatyczne systemy pomiarowe w Politechnice Warszawskiej zostałem „zaimportowany” do IMM w randze Z-cy Dyrektora. Ówczesny Z-ca Dyr. IMM ds. Ekonomicznych, gdy dostał od Naczelnego zadanie uzyskania finansowania, potraktował nas bardzo nieufnie i ostrożnie. Generalnie nie miał specjalnego zaufania do tzw. naukowców, zwłaszcza z tak luzackiej instytucji jaką jest uczelnia wyższa. A jednak, po paru tygodniach doszedł do wniosku, że raczej jesteśmy naiwną grupą młodzieży naukowej, a nie cwaniaków i bardzo nas wR.I.P. Zostaliśmy przyjaciółmi, ja zostałem w IMM i poświęciłem się pracy naukowej. Na pozór szorstki i zamknięty. W środku bardzo wrażliwy i delikatny. Zwłaszcza odczuli to w Instytucie Ci, którzy nie wytrzymaliby wiatru rynkowych zmian. Gdy kiedyś o tym rozmawialiśmy, mawiał: socjalizm nie jest ich winą. Poświęcili mu życie, więc mają prawo dotrwać do emerytury. To był po prostu dobry Człowiek.

http://roman-czajkowski-1941.inmemoriam.org/

Czajkowski.jpg
Plik ściągnięto 157 raz(y) 19,38 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2016-09-19, 09:42, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu