Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prof. Wacław Zalewski nie żyje
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-30, 21:40   Prof. Wacław Zalewski nie żyje

Prof. Wacław Zalewski nie żyje

Pisałem co rok w sierpniu na Forum Ochoty informacje o kolejnych urodzinach prof. Wacława Zalewskiego. W 2016 r obchodził 99. urodziny. Niestety w 2017 r już nie będzie obchodził 100. urodzin. Niewiele zabrakło do stu lat, umarł 29 grudnia 2016 r w Bostonie w USA.
Znałem Wacława Zalewskiego przez całe moje życie. Jako dziecko bywałem w mieszkaniu Państwa Zalewskich na Warszawskiej Saskiej Kępie. Mój Ojciec Kazimierz Słomczyński (1912-2003) poznał Wacława Zalewskiego na studiach na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Mój Ojciec i wielu rówieśników Wacława Zalewskiego uważało go za wybitnego wręcz genialnego inżyniera, tworzącego w Polsce w latach 60. ubiegłego wieku zadziwiające swym nowatorstwem konstrukcje budowlane. Poprzez swoje projekty doprowadził do rozwoju technik linowo-prętowych, które umożliwiły budowę dachów nad halami, czy stadionami bez żadnych podpór. Dachy utrzymywały się dzięki umieszczonym w dachach linom. Wacław Zalewski stworzył techniki projektowania znane jako "Kształtowanie Konstrukcji" i "Strumienie sił". Opisał te nowatorskie metody w książkach wydanych w USA gdzie wykładał wiele lat jako profesor Massachusetts Institute of Technology.
W Polsce miał wielu oddanych sobie uczniów projektujących wg jego metod - nazywano ich Szkołą Zalewskiego
Od 1962 r do końca życia mieszkał poza Polską najpierw w Wenezueli potem w USA. Podziwiany był za niezwykłe umiejętności prowadzenia w pamięci skomplikowanych obliczeń.
Jednak to co dawało mu największą satysfakcję to było budowanie wspaniałych obiektów budowlanych. W Polsce najbardziej znany jest nieistniejący już warszawski Supersam rozebrany w 2006 i katowicka Hala Spodek. Budowle Wacława Zalewskiego są też w Hiszpanii, Wenezueli i Korei Pd.
Był niezwykle skromnym i dobrym człowiekiem. Mimo stałego od 1962 r pobytu poza Polską zachował doskonały akcent polski, zupełnie jakby żył cały czas w Polsce. Nigdy nie szukał w pamięci jakiegoś brakującego polskiego słowa.
Aż trudno się pogodzić że nie usłyszę jego głosu i zapytania "A co tam słychać w Warszawie".
Jerzy Słomczyński

Zalewski-Waclaw.jpg
Plik ściągnięto 243 raz(y) 163,55 KB

_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2017-01-01, 23:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2017-01-01, 23:15   

Jurku, żal żegnać człowieka, który stał się nam bliski ( tak jak Tobie był bliski Pan Profesor) , a tym to jest trudniejsze, jeśli wiemy, że była to osoba wspaniała, dobra i wybitna pod wieloma względami, której w żaden sposób i w żadnym stopniu nie można będzie zastąpić. Są takie niezwykłe osoby i nie jest wcale ich tak wiele. Teraz nie pamiętam, który psycholog pisał o tym, że zdarzają się ludzie wyjątkowi, którzy stają naszej drodze, którzy naznaczają rzeczywistość swoim wpływem pomimo wielkiej skromności i pokory wobec życia, twórczo i w sposób piękny kształtują swoje otoczenie i wywierają wielki wpływ na innych ludzi. Są osobami wybitnymi w swoich dziedzinach, wykonującymi swoją pracę z odpowiedzialnością, oddaniem, a jednocześnie szanują innych, przekazują swoją wiedzę bez zazdrości i pomimo swoich wybitnych kompetencji ciągle uczą się i z uwagą obserwują świat. Są pełni duchowo, ponieważ osiągają wysoki poziom samoświadomości, a jednocześnie swoją wybitną inteligencję zawsze kierują ku dobremu. Jurku szkoda, że Pan Profesor musiał odejść, a jednak ufamy, że odszedł tam, gdzie jest jego miejsce... Dziękujemy, że był, że tworzył, że zmieniał nasz świat. Niech odpoczywa w pokoju ... a Tobie Jurku współczuję straty osoby wiele znaczącej w Twoim życiu, autorytetu, a przede wszystkim bliskiego sobie i niezwykłego człowieka.
_________________
BABA JAGA
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-02, 11:11   

W końcu lat 50. ubiegłego wieku był niezwykle popularny wśród polskich konstruktorów i architektów. Proszono go o porady jak budować prawie wszystkie ważniejsze budowle w Polsce.
Czasem po prostu brał kartkę papieru i rysował szkic gdy miał wolną chwilę wśród swych zajęć w warszawskim biurze BISTYP, gdy ktoś do niego przyjechał.
Architektom "Tygrysom" (dość agresywnym w swych konstrukcjach jak podaje pseudonim ) naszkicował kształt kielichów utrzymujących dach dworca w Katowicach. Oni go wpisali jako autora projektu bo rzeczywiście pomysł pochodzi od niego.
Ale np jeżeli chodzi o Daszki - tzw "naleśniki" dworców warszawskich kolei podmiejskiej to nie ma go wśród autorów w niektórych opracowaniach.
Po prostu przyszedł do niego ktoś i poprosił o poradę jak zbudować te dworce. Nie tracąc wiele czasu, ot tak na jakiejś przerwie wziął kartkę papieru, podał równania matematyczne z głowy oczywiście i narysował te szkice. Tak po prostu po koleżeńsku.

Przynajmniej ja za przypomnienie o szkicach Daszków - "naleśników" na uroczystości na dawnym Dworcu Warszawa Powiśle, parę lat temu od dr arch. Marii Sołtys prowadzącej to spotkanie dostałem duży kawałek tortu w kształcie Dworca Powiśle.

Zachował w swej pamięci np obraz całego Placu Piłsudskiego w Warszawie, doskonale pamiętał jakie ulice dochodzą, który budynek jest wyższy, który niższy, co konstrukcja nowego budynku Forbesa zasłania zależnie od której strony się patrzy.

Mówiono o Wacławie Zalewskim, że on zapładnia koncepcjami duże zespoły pracowników. Niezbędne były tzw. "mrówy robocze", które doprowadzały koncepcję do końca. Zespoły przeliczały wszystko dokładnie, specyfikowały ile jakich materiałów budowlanych trzeba zamówić, jak wszystko rozmieścić w harmonogramach czasowych.

Miał w sobie dużą radość życia, rozmowy z nim przez telefon dawały dużo optymizmu, wiary że przejmuje się tym co ja robię.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2017-01-02, 11:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
KulturKampf 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 194
Skąd: Warszawa-ul. Mochnackiego
Wysłany: 2017-01-02, 12:37   

Z opisu osoby zmarłego profesora wynika, że rzeczywiście był dobrym człowiekiem, nie tylko utalentowanym architektem, ale po prostu przyzwoitą i mądrą osobą. R.I.P.
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2017-01-03, 08:37   

Ciekawe, jak wyglądają budynki zaprojektowane przez Profesora wybudowane zagranicą.... Chętnie bym je obejrzała - na pewno można, przeszukując internet po nazwisku profesora. Muszę się tym zająć w wolnej chwili. No i jak zawsze - mam wrażenie, że za mało mówi się o wybitnych Polakach. Niezależnie czy żyją/żyli w Polsce czy zagranicą. Cześć pamięci Profesora Zalewskiego.
_________________
BABA JAGA
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2017-01-03, 08:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2017-01-04, 08:44   

Nawiązując do własnej wypowiedzi, zamieszczam link do artykułu GW o Profesorze Zalewskim oraz cytuję ( dziękuję Jurku za ten link ) wspomnienie o Profesorze zamieszczone przez jego macierzyste Liceum Ogólnokształcące im. Czackiego w W-wie. Są to miłe, proste i ciepłe słowa pasujące do osoby Profesora. Na marginesie dodam znowu trochę cierpko, że nie każda szkoła pamięta o swoich absolwentach, obojętnie czy żyją i aktywnie działają czy już odeszli.
"Pożegnanie
31 grudnia 2016
Dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci naszego wybitnego absolwenta Wacława Zalewskiego (matura 1935) inżyniera i konstruktora, twórcy nowatorskich budynków wzniesionych w PRL, wśród których są katowicki Spodek, warszawski Torwar oraz nieistniejące już dziś: główny dworzec kolejowy w Katowicach i warszawski Supersam. Profesor zmarł 29 grudnia w Bostonie w USA, gdzie od wielu lat mieszkał. Miał 99 lat.
W imieniu społeczności Czackiego przekazujemy kondolencje rodzinie."

:arrow: http://www.czacki.edu.pl/

Artykuł : :arrow: http://warszawa.wyborcza....w-zalewski.html
_________________
BABA JAGA
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-01-30, 18:18   

http://www.wseiz.pl/pl/o-...ab%C5%82ockiego

2 lutego o godz. 18.00 prof. dr hab. arch. Wojciech Zabłocki wygłosi wykład otwarty o osiągnięciach zmarłego niedawno prof. Wacława Zalewskiego.

Zapraszamy do Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie przy ul. Rejtana 16

[ Dodano: 2017-02-03, 18:45 ]
Pełna sala słuchaczy w liczbie ok 80 osób z dużym zainteresowaniem słuchała bardzo ciekawego wykładu prof. Wojciecha Zabłockiego o Wacławie Zalewskim.
Ilustracją do wykładu były plansze z wystawy Shaping Structures - Wacław Zalewski opracowanej w MIT przez studentów Wacława Zalewskiego.
Prof. W. Zabłocki omawiał najpierw budowle Wacława Zalewskiego wybudowane w Polsce do 1962 r , w którym wybitny konstruktor z rodziną wyjechał z Polski. Wacław Zalewski pracował w Warszawie w biurze BISTYP gdzie powstawały projekty najważniejszych obiektów przemysłowych.
W czasie odbudowy kraju Wacław Zalewski skonstruował wiele hal produkcyjnych gdzie dachy miały oryginalną formę, były lekkie i zapewniały dobre oświetlenie naturalne hal. Przykładem takiej nieistniejącej już hali jest hala Zakładów Westerplatte w Łodzi.

Wacław Zalewski konstruował też budynki magazynów gdzie poprzez oryginalny sposób konstrukcji słupów nośnych zapewniał możliwość umieszczania ciężkich obiektów na wielu piętrach magazynów. Taki budynek powstał w Gdańsku.

Prof. W. Zabłocki omówił konstrukcję warszawskiego Supersamu i katowickiego Spodka gdzie Wacław Zalewski zastosował oryginalne techniki linowo - prętowe w dachach. Projekt Spodka, który pierwotnie wg Zalewskiego miał zawierać zwężające się ku górze pierścienie połączone linami wobec wyjazdu konstruktora został zmieniony.

Katowicki Spodek ma wiele nowatorskich na owe czasy rozwiązań konstrukcyjnych.

Omówiony został oryginalny system podpór kielichowych hali Dworca w Katowicach, niestety dworzec został rozebrany. Prof. Zabłocki wspomniał o stacjach kolei średnicowej w Warszawie, gdzie są wykorzystane oryginalne pomysły konstrukcyjne Zalewskiego.
Wspomniane zostały oryginalne pomysły Zalewskiego umożliwiające łatwą budowę dachów. Wiele elementów prefabrykowanych powstawało na miejscu budowy. Stosowane były nowatorskie metody budowy dachów z przesuwanymi rusztowaniami, zupełnie odmienne metody betonowania obiektów. Wszystkie te pomysły Zalewskiego obniżały koszty budowy i przyspieszały budowę. Wacław Zalewski zastosował oryginalne metody budowy pięter opuszczanych od góry na istniejące już piętra dolne.

Prof. Zabłocki podkreślał dbałość Zalewskiego o ładny wygląd konstrukcji i nadawanie konstrukcjom cech lekkości i ładu przestrzennego.

Następnie prof. Zabłocki mówił o pracy Wacława Zalewskiego w Wenezueli w latach 1962 - 1965.
Powstały tam ciekawe obiekty w Maracaibo, Barcelonie Wenezuelskiej i w Caracas.
Powstała hala sportowa w Maracaibo uważana za perełkę osiągnięć konstrukcyjnych w skali światowej, przykład omawiany w ważniejszych podręcznikach akademickich architektury.
Niektóre konstrukcje Zalewski wykonywał wraz ze swoimi studentami z Uniwersytetu. Parę osób niezwykle wdzięcznych Zalewskiemu za nowatorskie wykłady aż do jego śmierci wysyłało mu serdeczne listy i podziękowania za nauczenie metod projektowania, które stosują do dziś.
Prof. Zabłocki mówił, że niektóre dachy były w Wenezueli konstruowane intuicyjnie bez zbędnych jak uważał Zalewski obliczeń i okazały się bardzo wytrzymałe.

Powstał system "Sistema Zalewski" konstrukcji dachów na siatkach pokrytych cienką warstwą betonu i rodzaju specjalnej mieszanki. Ten material przetrzymał trzęsienia ziemi a został opracowany intuicyjnie bez zawiłych obliczeń.

Następnie prof. Zabłocki omówił okres pracy rozpoczęty w 1965 r gdy Zalewski przeniósł się do USA gdy objął stanowisko profesora w MIT. Zalewski prowadził bardzo interesujące wykłady i prowadził ciekawe rozważania teoretyczne, dotyczące opisu przepływu sił w konstrukcjach budowlanych. Te opisy umożliwiły stworzenie przez konstruktorów wielu wybitnych obiektów budowlanych.

Zalewski w czasie pobytu w USA skonstruował wybitne obiekty hal sportowych w Seulu. Był konstruktorem składanego pawilonu Wenezueli na wystawę światową. Ściany jak harmonijki składały się co umożliwiało ich transport drogą morską i rozłożenie na wystawie.

Zalewski wymyślił oryginalny sposób posadowienia budynków w górach, gdzie kształt zbocza został wyrównany i użyty jako ściana budynku co bardzo obniżało koszty budowy.

Zalewski wymyślił system uporządkowania chaosu w budownictwie rodzinnym w Egipcie. Powstająca rodzina najpierw buduje parter i słupy w górę gdzie w miarę przybywania dalszych pokoleń buduje się wyższe piętra. Te niski budynki ze słupami do góry szpetnie wyglądają. Zalewski wymyślił słupy modułowe dobudowywane do niższych pięter gdy istnieje potrzeba budowy wyższych pięter.

Następnie prof. Zabłocki omówił wspólne swoje prace z Zalewskim dotyczące budowy wieżowców. Zalewski wykorzystał pomysł australijskiego matematyka Mitchella sprzed 100 lat.
Prace te wskazywały, że najbardziej stabilny kształt konstrukcji odpornej na siły wiatru i uwzględniającej siły własne ciężaru budowli to tzw. bulwa , tulipanowiec. Coś w rodzaju kształtu płatka tulipana. Zalewski wraz z Zabłockim prowadzili prace studialne nad kształtem takich budynków i potwierdzili ich wyższość nad tradycyjnymi pudełkami o prostych ścianach.
Niestety taki budynek jeszcze nie powstał a wygląda bardzo pięknie i odróżnia się od masówki pudełkowców i mógłby być bardzo wysoki.
Prof. Zabłocki otrzymał propozycję od prof. arch. Jerzego Staniszkisa i W. Zalewskiego dołączenia do prac nad kładkami dla pieszych przez Wisłę w Warszawie. Te oryginalne projekty powstały i czekają na wykorzystanie.
Na koniec wyświetlono filmik nakręcony przez Kasię córkę W.Zabłockiego w mieszkaniu W.Zalewskiego w 2009 r. Zaskakująca jest jasność umysłu, piękne rysunki odręczne tworzone przez 92 letniego wówczas Zalewskiego rysującego błyskawicznie tulipanowce, wieżowce.

Na koniec pani Dziekan Wydziału Architektury podziękowała prof. Zabłockiemu za niezwykle ciekawy bogato ilustrowany wykład. Myślę, że studenci wezmą sobie do serca prośbę Pani Dziekan o dalsze studiowanie różnorodnych, niezwykłych dokonań Wacława Zalewskiego.

Jerzy Słomczyński

[ Dodano: 2017-02-06, 16:23 ]
http://www.wseiz.pl/pl/o-...cha-zabłockiego

Kilka zdjęć z wykładu prof. Zabłockiego z dnia 2 lutego 2016 r

[ Dodano: 2017-03-18, 12:48 ]
http://www.inzynieriaibud...spis_tresci.pdf

Ukazał się marcowy nr 3 miesięcznika "Inżynieria i budownictwo". Jest tam artykuł prof. dr hab. Stanisława Kusia o zmarłym prof. Wacławie Zalewskim. W czterostronicowym artykule z wieloma zdjęciami prof. St. Kuś opisuje życie i twórczość Wacława Zalewskiego. W spisie literatury na końcu artykułu umieszczono odniesienia do 29 artykułów o W. Zalewskim zamieszczonych na przestrzeni lat w piśmie "Inżynieria i budownictwo".
Prof. Stanisław Kuś cytuje słowa Wenezuelczyka inżyniera Jose Adolfo Pena:

Profesor Wacław Zalewski był, jest i zawsze będzie moim Mistrzem. Miałem okazję poznać go w 1962 r w mieście Merida w Wenezueli, gdzie na Uniwersytecie de los Andos studiowałem ostatni rok inżynierii lądowej. Profesor był promotorem mojej pracy dyplomowej na temat sposobu montażu budynków wysokich metodą "góra - dół". Potem już jako dyplomowany inżynier pracowałem z nim jako asystent w Dyrekcji Budowy Ministerstwa Budynków Użyteczności Publicznej aż do 1966 roku, kiedy to Wacław Zalewski wyjechał do Bostonu w celu objęcia stanowiska profesora w MIT.
Od mojego Mistrza - Wacława Zalewskiego nauczyłem się nie tylko projektowania, konstrukcji, technologii i matematyki. Przekazał mi on także zasady etyki, uczciwości i wrażliwości na sprawy ludzkie, co jest tak ważne, aby mieć poczucie użyteczności dla społeczeństwa. Jest to szczególnie istotne w wypadku mojego kraju, w którym powinniśmy dążyć do zmniejszenia niesprawiedliwości społecznej, dotykającej większości ludzi. Te nauki zawdzięczam mojemu Mistrzowi i staram się wcielać w życie. Niechaj będzie błogosławiona ziemia Polski, która wydała na świat człowieka obdarzonego tak wielkim humanizmem i mądrością, którego nauczanie nie było ograniczone do problemów technicznych.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2017-02-06, 16:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione