Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jadwiga Klarner Szymanowska - Kiedy sięgam pamięcią
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2017-10-05, 11:41   Jadwiga Klarner Szymanowska - Kiedy sięgam pamięcią

Wstęp

Upłynęło już 20 lat od czasu kiedy w 1997 r. moja mama, Jadwiga Klarner-Szymanowska, spisała swoje wspomnienia o rodzinie, czasie wojny, okupacji i Powstania Warszawskiego. Wstukiwanie tekstu jednym palcem na pożyczonym laptopie zajęło jej sporo czasu, kilka akapitów uzupełniła w 2000 r. Obiecałem jej wtedy, że wydam jej wspomnienia, tak żeby podzielić się z szerszym gronem czytelników losami rodziny i znanych postaci tego czasu, takich jak jej brat Janusz Klarner - uczestnik i organizator pierwszej polskiej wyprawy himalajskiej w 1939 r, zdobywca Nanda Devi East, najwyższego szczytu zdobytego w tym czasie, ranny przeżył Powstanie i zaginął bez wieści w 1949 r, Janek Rodowicz pseudonim "Anoda", brał udział m. in. w akcji pod Arsenałem, zamęczony przez bezpiekę w 1948 r, jego brat Zygmunt pseudonim "Katoda", zginął w czasie Powstania, poeta Krzysztof Kamil Baczyński i jego żona Barbara Drapczyńska, obydwoje nie przeżyli Powstania, czy mój dziadek Czesław Klarner, przedwojenny senator, minister i przedsiębiorca, który prowadził finanse i skarb Polski podziemnej w czasie okupacji.
Znaczącą część wspomnień z oczywistych powodów zajmuje Powstanie Warszawskie, w którym moja mama służyła jako sanitariuszka w pułku "Baszta", miała wtedy pseudonimy "Aniołek" i "Krystyna Ochocka". Swoją historię, poza niniejszymi wspomnieniami, opowiedziała dla archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego www.1944.pl . W archiwum tym można znaleźć opowieść "Alka", Alojzego Tołwińskiego, o uratowaniu go przez moją mamę.
Fragmenty wspomnień o przygotowaniach Janusza Klarnera do wyprawy himalajskiej pojawiły się w portalu zakopiańskim zakopanedlaciebie.pl , zostały także wykorzystane w portalu www.16wdh.pl , 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego, której członkiem był Janusz Klarner i przez gazetę Rzeczpospolita w artykule "Skazani na zapomnienie".
Ważną postacią w życiu mojej mamy był jej ojciec Czesław Klarner. Postać dziś zapomniana, ale swego czasu ważny działacz społeczny, ekonomiczny, przedsiębiorca, minister i senator. Kawaler Krzyża Komandorskiego z gwiazdą orderu Polonia Restituta. Jego biografię szerzej opisał Zbigniew Landau w internetowym słowniku biograficznym www.ipsb.nina.gov.pl

W latach osiemdziesiątych moja mama wydała książkę "Tubiba znaczy lekarka" ze wspomnieniami z pracy w szpitalu pod El Asnam w Algierii. Pozytywne recenzje i zachęta ze strony całej rodziny sprowokowały ją do przelania na papier swoich powstaniowych i rodzinnych wspomnień.

W rodzinie wiele zmieniło się od czasu napisania wspomnień, mama odeszła w 2015 r, mój ojciec w 2007 r.

Po to żeby pamięć o czasie wojny, o Powstaniu i bohaterach tamtych dni nie umarła wraz z pokoleniem, które odeszło, przekazuję te wspomnienia Czytelnikowi z przesłaniem zachowania w pamięci uczestników wydarzeń sprzed ponad 70 lat.

Jan Szymanowski, 2017 r.

_ _ _ _ _ _ _ _ _

Z okładki książki" Kiedy sięgam pamięcią"

Jadwiga Klarner Szymanowska (1922-2015) w czasie wojny była w V Obwodzie (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej w 1. Dywizjonie Artylerii Konnej im. Józefa Bema, sanitariuszka Powstania Warszawskiego w pułku "Baszta" na Mokotowie. Po wojnie pracowała przez 43 lata jako lekarka, była pediatrą i alergologiem. Wspomnienia o rodzinie, wojnie i Powstaniu spisała na emeryturze w 1997 r. i uzupełniła w 2000 r.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
W "Brulionie kazimierskim" datowanym lato 2017, nr 13 są liczne wyjątki z książki "Kiedy sięgam pamięcią". Wybrano opisy dotyczące Kazimierza, gdzie Jadwiga Klarner Szymanowska spędzała wakacje od dzieciństwa.
Pismo do nabycia w Kawiarni "Galeria" w Rynku pod nr 8 w Kazimierzu.

klarner_szymanowska-rok1938.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 44 raz(y) 43,26 KB

Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2017-10-05, 14:29, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu