Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Historia Informatyki w Warszawskich Zakladach "ERA"
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2018-10-06, 16:17   Historia Informatyki w Warszawskich Zakladach "ERA"

Historia Informatyki w Warszawskich Zakladach "ERA"

Od czasu do czasu jeżdżę w okolice mojego dawnego miejsca pracy - Fabryki Mierników i Komputerów "ERA" . Adres dawnej fabryki to ul. Łopuszańska 117/123. Padł niedawno pomysł żeby zamontować na budynku dawnego zakładu tablicę pamiątkową. Teraz jeżdżę tam raz czy dwa w roku naprawić sterowanie CNC przy obrabiarce w tych okolicach.

Okolice na Ochocie przez które Alejami Jerozolimskimi do "ERY" jeździłem dawniej autobusem zupełnie się zmieniły. Pod koniec lat 70. XX w. autobus od placu Zawiszy mknął jak szalony. Był przystanek przy Dworcu Zachodnim, na którym zawsze się zatrzymywał. Ale pozostałe przystanki były na żądanie, bo mało było biur czy sklepów na trasie plac Zawiszy - Łopuszańska. Na polach wzdłuż Alej Jerozolimskich za Dworcem Warszawa Zachodnia w stronę Łopuszańskiej rosła kapusta, pomidory i różne inne warzywa. Zdarzało się, że do pracowników "ERY" wychodzących z pracy o godz. 14.00 przychodził na Łopuszańskiej właściciel okolicznego pola i mówił : wyzbierajcie sobie za darmo pozostałe na polu pomidory bo szkoda, żeby się zmarnowały.

Po wyjściu z "ERY" wsiadałem do autobusu 130 i jechałem do przystanku w pobliżu Dworca Centralnego. Dyskusje w autobusie 130 dotyczyly minikomputerów oczywiście , wlaściwie pracowaliśmy pół godziny dłużej bo rozmawialiśmy o pracy. W końcu dyr. Bogdan Krajewski poprzez szefów przekazał pracownikom, żeby w autobusie nie rozmawiali na tematy minikomputerów i nie ujawniali różnych szczegółów dotyczących pracy.

Cóż robią dzisiaj pasażerowie na trasie plac Zawiszy - Łopuszańska. Wyciągają na ogół mikrokomputery, różne smartfony, tablety, iphony. Chyba też pracują o pół godziny dłużej bo w czasie jazdy wykonują różne czynności służbowe poprzez smartfony.Oni nie rozmawiają o mikrokomputerach, po prostu je używają. Okolice wzdłuż Alej Jerozolimskich zmieniły się radykalnie, nie ma mowy o pędzeniu autobusu na złamanie karku.
Jest tu duży ruch samochodów, są częste przystanki autobusu gdzie wysiadają pasażerowie udający się do licznych tu biurowców i marketów.
Ja też mam przy sobie mikrokomputery w postaci smartfona i tabletu chociażby.

W końcu lat 70. XX wieku minikomputer to miałem tylko w pracy , w budynku "ERY" na Łopuszańskiej. A właściwie to musieliśmy sobie ten minikomputer samodzielnie zrobić. Pierwsze konstrukcje Mera-300, Mera-400, SM-3, Sm-4, Nucon, Nuxon, Mazovia powstawaly wlaśnie tam w "ERZE".
Budynki przy Łopuszańskiej należące do dawnej "ERY" nadal stoją , nawet ładnie wyglądają. Ale nikt tam nie wytwarza mikrokomputerów.
Skrzyżowanie wielopoziomowe jest imponujące.

A jednak trochę żal tych pomidorów, które tam rosły i tych życzliwych ludzi którzy zapraszali na pole.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ __ _ __ _ _ _ _

Serdecznie zapraszam w dniu 29. pażdziernika do Domu Technika NOT na godz. 11.00 do sali konferencyjnej na 3. piętrze. Zapraszam wszystkich chętnych na Seminarium Polskiego Towarzystwa Informatycznego . Tytuł Seminarium to - Historia Informatyki w Warszawskich Zakładach "ERA" / Polskie minikomputery. Wstęp wolny

Jerzy Słomczyński

http://www.pti.org.pl/Akt...H-ZAKLADACH-ERA

system-mera-300-polskiekomputerypl.jpg
Plik ściągnięto 7 raz(y) 1,25 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2018-10-06, 21:49, w całości zmieniany 7 razy  

Baba Jaga 

Wysłany: 2018-10-06, 22:12   

Jurku, tak Jurku, nawet ja pamiętam zupełnie inne Aleje Jerozolimskie ! Pola, pola - Warszawa kończyła się jakby na Placu Zawiszy, a Dworzec Zachodni był tylko wysepką wśród wolnych przestrzeni. Oczywiście dalej "wewnątrz" Ochoty stały już osiedla wokół ul. Wery Kostrzewy czyli ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Technikum Kolejowe i nawet hotel "Wera" ! ( teraz tam jest "Ibis"). Aż łezka zakręciła mi się w oku, jak czytałam parę razy Twój tekst. Te minikomputery, które teraz mamy na co dzień, tak jak piszesz, ta niezwykła historia, która ze snu science fiction stała się naszą rzeczywistością ! Jurku, myślę, że wspaniała jest ta Twoja opowieść, napisana z sercem, opowieść człowieka, który wraz z innymi tworzył kawał historii polskiej elektroniki i informatyki, tworzył naszą aktualną rzeczywistość. Pozdrawiam Cię Jurku najserdeczniej :-> ... no i powodzenia w przygotowaniach do seminarium !

Jerzy_S 

Wysłany: 2018-10-06, 22:28   

Wczoraj naprawiłem za kilka stówek w Warszawie Nucona 400, produkcji Mera -ZSM z 1980. Oczywiścię naprawę uwzględnię w Jednolitym Pliku Kontrolnym VAT przesylanym do Urzędu Skarbowego do dnia 25. przyszlego miesiąca. Nie piszę o Nuconie jako o maszynie historycznej, która wyszla z użycia i jest tylko obiektem wspomnień hobbystów. To jest maszyna pracująca co dzień i rzadko się psująca. Wiele razy słyszałem od operatorów Nucona że jest to bardzo trwała i przyjazna operatorom maszyna.
Nucon 400 był głównie stosowany do produkowanej w Fabryce Obrabiarek "Mechanicy" w Pruszkowie maszyny HP4. Stosowano go do Centrum Obróbczego High Pro HP4 produkowanego na licencji firmy japońskiej Mitsui Seiki. Te maszyny z "Mechaników" są nie do zdarcia. HP -4 są do dziś używane w ilości około 150 sztuk w Polsce. Dużo HP-4 , które wychodzily z "Mechaników" z Nuconem obecnie ma już inne sterowania Siemens/Sinumerik, Fanuc, Heidenhain , polski Pronum.
Ale ponieważ taka modyfikacja sterowania kosztuje około 100 tys złotych to jeszcze z pięć sztuk HP-4 używa Nucona.
Myślę, że pierwsze w Polsce zastosowanie mikroprocesora 8080 w pakiecie QDPU 180 w Nuconie oraz pamięci półprzewodnikowych EPROM Intel 1702 A oraz dynamiczny ram 4k x 1 bit intel 2107 spowodowało poprawienie niezawodności systemów sterowania obrabiarkami w Polsce. W kilku przedsiębiorstwach używających do dziś Nucona nie myślą o jego zastąpieniu nowym sterowaniem. Po co, jeżeli Nucon działa a w razie awarii ja go szybko naprawię
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2018-10-06, 22:29, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu